Özgür Özel’den Sığınmacı Açıklaması: Kesin Çözüm Suriye’de Barışın Sağlanması

Arapça tabelalar ile ilgili konuşması gündemden düşmeyen Özgür Özel son günlerde sığınmacılara yönelik açıklamalarıyla da tepki çekmeye devam ediyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta barış dünyada barış’ sözü üzerinden Sığınmacı konusu hakkında açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Bizim amacımız Suriye’de savaşı bitirerek, orada bir barış tesis etmek” dedi

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Afyonkarahisar ziyaretleri sırasında Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği’ni ziyaret etti ve burada sığınmacılar konusuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

“YEREL YÖNETİMLER SIĞINMACI SORUNUNU ÇÖZEMEZLER”

Dernek Başkanı İsmail Kumartaşlı’nın, “Askerlerimiz orada şehit olurken, 20-25 yaşlarında ki gencecik Suriyelilerin Anıtpark’ta piknik yapması beni rahatsız ediyor” ifadesine cevap veren Özel, şunları söyledi: “Yabancılar durduk yere gelmiyorlar, gelmelerinin bir sebebi var. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözü vardır: ‘Yurtta barış dünyada barış olursa; yurtta gazi olmaz, şehit olmaz’. Ama sen komşunun toprak bütünlüğüne saygılı olmazsan, oradaki devlet dışı unsurları eğitir, donatır savaşa yollarsan, orada bir iç karışıklık çıkartırsan oradaki iç savaştan dolayı buraya sığınmacılar gelirse ve Mehmetçik de kendisine verilen görevle oraya giderse şehit oluyor. Bu sokaklarda görünen manzaralarda oluyor. Yerel yönetimler sığınmacı sorununu çözemezler. Ancak sığınmacı sorununu genel iktidarlar çözerler. Bizim amacımız Suriye’de savaşı bitirmek. Suriye’yi yeniden Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler kurumlarıyla yaşanılabilir bir yer haline getirerek, Sığınmacıların oraya gitmesini sağlamak. Bunlar yapılmadığı durumda sokakta ki Suriyelilerden istediğimiz kadar şikayet edelim çözülmez.”

“KESİN ÇÖZÜM SURİYE TOPRAKLARINDA BARIŞIN TESİSİ”

Özel, bir Şehit Derneği ile iktidar partisini eleştirmenin doğru olmadığını ifade ederek şunları ekledi: “Meselenin kendisi şu; çocukta olsa, büyükte olsa orada savaş olmasa buraya gelmez. Büyük geliyor çocuğu kalıyor. 1 buçuk milyon Suriyeli dolu bu topraklarda. Yurtta barış, dünyada barışı terk edip de, Suriye’de böylesine büyük bir iç karışıklığın çıkarılmasından sonra buraya gelen göç, hiçbirimizin suçu değil. Orada barış tesis edilip, sığınmacıların gönderilmesi lazım. Aksi takdirde biz Afyon’da çok konuşuyoruz, Manisa’da çok konuşuruz. Kesin çözüm Suriye topraklarında barışın tesisi.”

Özel’in açıklamaları üzerine Şehitler Derneği Başkanı İsmail Kumartaşlı ise şu ifadeleri kullandı: “Bizler yanlış anlaşılmak istemiyoruz. Biz ilimizdeki sığınmacı çocuklardan, yaşlılardan ve kadınlardan rahatsız değiliz. Biz kendi vatanını savunmayıp, Türkiye’ye sığınan 20-25 yaşlarında gençlerden rahatsızız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir