Erdoğan’a ilk anketler sunulacak

Ayşegül Kahvecioğlu – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında önümüzdeki salı günü yapılacak MYK toplantısında AK Parti’nin 31 Mart seçimlerinde oy kaybetmesinin nedenlerine ilişkin yapılan ilk anketin ön sonuçları masaya yatırılacak.  

Parti kurmayları seçim öncesi yaptırdıkları anketlerde büyük ölçüde sandık sonuçlarının ipucunu gördüklerini belirtirken, yeni ankette yer verilen sorular ile özellikle sandık gününe kadarki son 10 günde seçmenin tercihlerini etkileyen sebeplere odaklanıldığı öğrenildi. 

AK Parti’de 31 Mart seçimlerinin hemen ardından yapılan toplantılarda partinin yaşadığı oy kaybının nedenlerine ilişkin bazı değerlendirmeler yapıldı. Bu kapsamda, her şehire göre değişkenlik gösterse de oy kaybının ana nedeni ekonomik tablo olarak belirlendi. 

Seçmeni ne etkiledi? 

AK Parti’de başlatılan anket çalışması sonuçları ile partideki değerlendirmeler bir araya getirilerek kıyaslanacak. AK Parti’nin seçimlerdeki oy kaybının nedenlerine odaklanacak araştırma ile 31 Mart seçimlerinden önceki son 10 gün, son 5 gün, son 2 gün ile sandık günü seçmenin oy verme davranışını etkileyen sebeplerin neler olduğuna ve partiden oy kopuşunun hangi olay ya da olayların akabinde geliştiğine ilişkin veri toplanacak. Seçmene açık uçlu olarak yöneltilecek 60-70 sorudan oluşması beklenen çalışma ile tabanın AK Parti’ye ne mesaj vermek istediğinin de çözümlenmesi hedefleniyor. 

Akaryakıt istasyonuna ziyaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar’da bulunan bir akaryakıt istasyonuna uğrayarak çalışanlarla sohbet etti. Erdoğan dün öğle saatlerinde Kısıklı’da bulunan konutundan çıktı. Vahdettin Köşkü’ne ilerleyen Erdoğan’ın konvoyu Kirazlıtepe mahallesinde bulunan bir akaryakıt istasyonuna uğradı. Erdoğan makam aracından inerek çalışanlar ve vatandaşlarla sohbet etti. Erdoğan vatandaşlarla fotoğraf da çektirdi. Bir süre burada kalan Erdoğan daha sonra Vahdettin Köşkü’ne hareket etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan güzergahı boyunca çocuklara da oyuncak hediye etti. – DHA

Saldırıya uğrayan öğretmeni aradı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sarıyer’deki okulda bir veli tarafından darbedilen öğretmeni aradı. Erdoğan, Sarıyer’deki Prof. Ali Kemal Yiğitoğlu Ortaokulu’ndan bir öğrencinin velisi tarafından darbedilen öğretmen ile telefonda görüştü. Erdoğan’ın, olayla ilgili bilgi alarak geçmiş olsun dileklerini ilettiği öğrenildi. ● DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir